Ukrajna mától nyílt lapokkal játszik: ez a terve Magyarországon, a kárpátaljaikat is beveti

Orbán Viktor győzelmére készülve egy B-tervet is felvillantottak.

Az ukrán médiában keringő történelmi áttekintő alapján Magyarország kormánya máig reménykedik Kárpátalja megszerzésében, pedig az ottani lakosság többsége mindig is ukrán volt.
Miért NEM magyar Kárpátalja? A régió teljes története a térképen – ezzel a címmel kering az ukrán médiában egy sokkoló videó, amit immár csaknem 700 ezren láttak, és megdöbbentő állításokat tartalmaz.
„Senki számára sem titok, hogy Magyarország kormánya máig abban reménykedik, hogy bekebelezi Kárpátalját. Ezért a térségért már ősidők óta harcolnak a különböző birodalmak és államok. De most Ukrajnához tartozik. Az igazság az, hogy Kárpátalja lakosságának többsége mindig ukrán volt, történetük a Kijevi Rusz idejére vezethető vissza. Mi több, 1939-ben éppen a kárpátaljaiaknak sikerült létrehozniuk a független ukrán államot” – állítja a felvétel.
Ma Kárpátaljáról fogunk beszélni, arról, miért nem tartozik Magyarországhoz ez a régió, és arról, hogyan küzdöttek a kárpátaljaiak az évszázadok során saját ukrán identitásukért
– hangzik el a bevezetőben, amelyet egy hosszú történelmi áttekintés követ.
„1015-ben, amikor Volodimir fejedelem meghalt és Kijevben elindult a hatalomért vívott harc, a szomszédos Magyarország kihasználta a kedvező helyzetet. I. István király a monarchia határainak kiszélesítése érdekében apránként elfoglalta Kárpátalját. A magyar hatalom nekilátott a terület kisajátításához és az asszimilációhoz. A magyar hatalom a helyi lakosok számára nehéz életet és az embert próbáló fizikai munkát jelentett. A magyar mágnások kisajátították az új földeket és hasznot húztak a parasztok kizsákmányolásából. Ugyanakkor egyáltalán nem fejlesztették Kárpátalját, és ez szegénységbe taszította az ott lakókat” – hangzik el a felvételen, amely szerint a helyiek ruszinoknak tekintették magukat, vagyis a Kijevi Rusz lakosainak.
A szerzők ezt követően a tatárjárást elevenítették fel, amellyel szemben esélye sem volt „Kárpátalja ukrán lakosságának”, majd kitértek arra is, hogy miután a Habsburg-birodalom kezébe került Kárpátalja, jobb volt az ott élő ukránoknak, mert az osztrák hatalom humánusabb volt, mint a magyar.
A helyi magyar urak nem szándékoztak elengedni az ukránokat. Hasonló helyzet alakult ki az oktatási rendszerben is. Az osztrák kormány megengedte az ukrán lakosságnak, hogy ukrán nyelven tanuljanak az alapképzésben. De nagyon rövid idő múlva a magyarok megfosztották őket ettől a lehetőségtől
– hangzik el a videóban, amely szerint a XVIII. század végén az egész térségben bevezették a kizárólag magyar nyelven történő oktatást azzal a céllal, hogy asszimilálják a kárpátaljaiakat.
A történet úgy folytatódik, hogy az ukránok megértették, hogy bármilyen kedvező alkalmat fel kell használni szabadságuk kivívására. 1848 tavaszán Európában egy sor forradalom zajlott, amelyeknek célja a monarchia hatalmának korlátozása és alkotmányos irányítás bevezetése volt. A Habsburgok soknemzetiségű birodalmát sem kerülte el a forradalom. A magyar elit felhasználta az alkalmat arra, hogy függetlenséget harcoljon ki a magyar királyságnak, amelynek része kellett legyen Kárpátalja is. A kárpátaljaiak azonban nem szándékoztak megadni magukat, és igyekeztek nemzeti autonómiát szerezni.
Amikor 1918 októberében Galíciában megalakult a Nyugat-Ukrán Népköztársaság, a kárpátaljaiak kifejezték óhajukat, hogy csatlakoznak hozzá. Ebben látták a legjobb lehetőséget a fejlődésre, és az egységes ukrán nemzet részévé akartak válni. De a magyarok ismét beavatkoztak, mert Kárpátalját az újonnan létrehozott Magyar Köztársaság részeként akarták megőrizni. Gyakorlatilag a háború befejezése után csapataikkal azonnal megszállták Kárpátalját
– állítják az ukránok, akik szerint később a Csehszlovákiához való tartozást a helyiek jobbnak ítélték, mint a magyar hatalom visszatérését.
Később Magyarország, amely Hitler szövetségese volt, úgy döntött, hogy kihasználja Prága gyengeségét, és belefogott Kárpátalja visszaszerzésébe. Október elején Budapest német egyetértéssel megszállta Ungvár, Munkács és Beregszász városát. „Az agresszorok terveinek megvalósítása 1939. március 14-én kezdődött. Akkor Kárpátalja területét majdnem 40000 magyar katona szállta meg” – mondják.
Az ukránoknak eszük ágában sem volt megadni magukat, véres harcban szálltak szembe a magyar megszállókkal, akik létszám- és fegyverfölényben voltak
– folytatódik a történet, amely szerint a magyar megszállás 1944 késő őszéig tartott, és ez az ukrán mozgalom aktivistáinak üldöztetését jelentette. A megszálló adminisztráció erőszakos magyarosítást hajtott végre a helyi lakosság körében, rájuk erőltetve a magyar nyelvet és kultúrát.
„Amikor 1944 őszén, a háború vége után Kárpátalján megjelent a Vörös Hadsereg, a lakosság szenvedései végében reménykedett” – szögezték le.
De annak ellenére, hogy a szovjetek leszámoltak a magyarokkal, a magyarok egy része továbbra is támogatja utódaikat, és arról álmodik, hogy ismét bekebelezik Kárpátalját. A Szovjetunió szétesése után Kárpátalja végre a független Ukrajnához került, de a magyar elit akkor is azzal fenyegetett, hogy megszállja Kárpátalját
– hangzik el a „fináléban”.
A film így végződik: „A magyar imperialisták viszont továbbra is dédelgetik terveiket és csak arra várnak, hogy Ukrajna meggyengüljön, és kevés vérrel visszaszerezzék Kárpátalját. De ezt nem fog nekik sikerülni, mert a történelem arra tanít, hogy az ukránok mindig harcolni fognak a függetlenségükért és a hazájukért.”
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor győzelmére készülve egy B-tervet is felvillantottak.
Nyitókép: AFP/Angela Weiss